Muzeum Vasa – bilety
Kup OnlinePo przeliczeniu bilety do Muzeum Vasa w Sztokholmie kosztują ok. 64-71 zł z groszami. Za taką cenę zapewnisz sobie multum atrakcji, które wystarczą na mniej więcej 2 godziny zwiedzania. Najważniejszy będzie oczywiście doskonale zachowany i odrestaurowany okręt wojenny z XVII stulecia. Jednak Szwedzi zadbali, by poznawanie historii było ciekawsze od oglądania eksponatów zza szyby, czytania tablic informacyjnych i słuchania przewodnika.
Adres | Galärvarvsvägen 14, 115 21 Stockholm |
Godziny otwarcia | 10:00-17:00, 10:00-20:00 lub 8:30:18:00 |
Bilety | 170-190 SEK |
Strona internetowa | https://www.vasamuseet.se/en lub https://www.vasamuseet.se/pl (wersja polska ma ograniczone funkcjonalności) |
Muzeum Vasa, bilety – ceny i rodzaje wejściówek
Cennik Muzeum Vasa jest bardzo prosty, a bilety można kupić online tutaj. Cena biletu zależy od sezonu:
- 170 koron od października do kwietnia;
- 190 koron od maja do września.
Nie ma żadnych zniżek dla seniorów czy studentów. Jedyne ulgi przysługują członkom Klubu Przyjaciół Muzeum Vasa. Istnieje wiele różnych wariantów członkostwa. Za prawo darmowego wstępu do muzeum dorosły musi zapłacić 350-450 SEK (po podwyżkach o 100 koron od 1 lipca 2023). Podobny pakiet dla rodziny kosztuje 800 SEK (do 30 czerwca 2023 600 SEK).
Osoby do 18. roku życia wchodzą do Muzeum Vasa bez żadnych opłat przez cały rok. Mimo tego również mogą zostać członkami klubu, za jedyne 150 SEK rocznie. Mogą w ten sposób uzyskać np. 50% zniżki dla swojego gościa albo 10% rabatu w sklepiku.
Jeśli wybierasz się do szwedzkiego Muzeum Vasa, bilet łączony z Muzeum Wraków (Vrak) będzie ciekawą opcją. Wejściówka jest ważna przez 72 h, jej obecna cena to 310 koron bez względu na sezon. Członkowie złotego poziomu klubu mają wejście do Vrak bez opłat.
Godziny otwarcia Muzeum Vasa w Sztokholmie
Muzeum Vasa jest otwarte przez cały rok, z wyjątkiem kilku dni świątecznych – najczęściej 24 i 25 grudnia. W Sylwestra często skraca się czas funkcjonowania placówki (w 2023 r. to godziny 10:00-15:00).
Od września do maja Muzeum Vasa jest czynne od 10:00 do 17:00 – w środy można zwiedzać dłużej, bo do 20:00. To daje dużo czasu na zobaczenie okrętu i innych wystaw. Wyjątkiem od środowych, wydłużonych godzin otwarcia może być 1 stycznia. Jeżeli Nowy Rok wypada w środę, wtedy najczęściej instytucja pozostaje czynna do 17:00.
W szczycie sezonu – od czerwca do sierpnia – Muzeum Vasa można odwiedzać od 8:30 do 18:00. W tym okresie placówka może być bardzo zatłoczona. To samo dotyczy weekendów. Chcesz mieć pewność, że wejdziesz do sztokholmskiego Muzeum Vasa? Bilety online i wcześniejsza rezerwacja terminu zwiedzania to najlepsze rozwiązanie. Aczkolwiek kupienie wejściówki z wyprzedzeniem nie daje pierwszeństwa w kolejce.
Dostępność i ograniczenia. Ważne zasady zwiedzania Muzeum Vasa w Szwecji
Ostatnie wejście do muzeum jest zazwyczaj możliwe na pół godziny przed zamknięciem. Na miejscu można korzystać z audioprzewodników – w chwili tworzenia artykułu są one udostępniane w 18 językach, w tym po polsku. Niektóre wersje mają specjalne warianty dla dzieci. Aby korzystać z audioprzewodnika, należy mieć własnego smartfona i słuchawki – Wi-Fi na terenie obiektu jest darmowe, pozostaje tylko znaleźć odpowiednie pliki na oficjalnej stronie internetowej.
Ważne informacje:
- Muzeum Vasa to instytucja bezgotówkowa;
- wewnątrz utrzymywana jest stała temperatura, na poziomie 18-20°C ze względu na konieczność utrzymania okrętu w jak najlepszym stanie;
- 12-latkom i młodszym musi cały czas towarzyszyć dorosły;
- nie wolno dotykać eksponatów, zaleca się też szczególną ostrożność osobom z plecakami, torebkami etc.;
- w pomieszczeniach muzeum nie wolno spożywać jedzenia ani picia;
- zwierzęta, z wyjątkiem psów przewodników z certyfikatem, nie są wpuszczane;
- można do woli korzystać ze sprzętu rejestrującego i fleszy, ale komercyjne wykorzystanie materiałów wymaga uzyskania zgody.
Budynek Muzeum Vasa jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są odpowiednie toalety, pętle dla niedosłyszących na sali kinowej, a windy umożliwiają dostęp do wszystkich pięter. Do dyspozycji osób z niepełnosprawnościami są też 2 miejsca parkingowe, a asystenci i inne osoby towarzyszące niepełnosprawnym mają bezpłatny wstęp.
Muzeum Vasa – lokalizacja i dojazd na wyspę Djurgården
Muzeum Vasa znajduje się na wyspie Djurgården w Sztokholmie, znanej z parków i atrakcji turystycznych. Dojazd na wyspę jest możliwy na wiele sposobów. Najłatwiej dostać się tam tramwajem nr 7 z centrum Sztokholmu. Wysiadka jest tuż przy wejściu do muzeum (przystanek Nordiska museet/Vasamuseet). W pobliżu zatrzymują się również autobusy:
- 67;
- 69;
- 76.
Jeśli preferujesz metro, musisz dojechać czerwoną linią na stację Karlaplan i następnie przesiąść się do autobusu linii 67 lub przejść ok. 10 min pieszo. Alternatywnie można skorzystać z promów lub statków na Djurgården i wysiąść przy Allmänna gränd:
- ze Slussen – linia 82, kursuje co 15 minut;
- z Nybroplan – linia 80;
- M/S Emelie – z terminali Viking Line, z Nybroviken przez Hammarby Sjöstad i Masthamnen.
Dla osób preferujących dojazd własnym samochodem dostępne są płatne parkingi w pobliżu muzeum. Jednak miejsc parkingowych na wyspie jest niewiele, często wszystkie są zajęte – a do tego część drogi Djurgårdsvägen jest czasami zamykana dla ruchu samochodowego. W 2023 r. od 22 kwietnia do 30 września mogą przejeżdżać tylko autobusy komunikacji publicznej, taksówki, niepełnosprawni w oznaczonych pojazdach, rowerzyści etc. Z tych powodów zaleca się pozostawienie samochodu na miejscach parkingowych po drugiej stronie mostu Djurgården.
Muzeum Vasa – opis atrakcji
To miejsce, które zachwyci każdego turystę. Jego największą atrakcją jest oczywiście okręt Vasa, jedyny na świecie zachowany okręt z XVII wieku. Statek o imponujących rozmiarach i bogatym zdobieniu jest nie tylko perełką architektury morskiej, ale też źródłem wiedzy o życiu, zwyczajach i technologiach tamtych czasów.
W muzeum można zwiedzić nie tylko samo wnętrze okrętu, ale też ekspozycje poświęcone jego historii, rekonstrukcje kabin, a nawet laboratorium konserwatorskie. Na miejscu działa także sklepik z pamiątkami i restauracja. Z myślą o najmłodszych w Muzeum Vasa przygotowano specjalne atrakcje, takie jak:
- kino 4D;
- warsztaty edukacyjne;
- interaktywne stacje naukowe.
Spędzasz wolny czas w Polsce? Zobacz, co oferuje Kopalnia Soli Wieliczka turystom!
Historia okrętu. Kiedy i jak zatonął Vasa?
Vasa to okręt wojenny, który zatonął podczas swojego dziewiczego rejsu 10 sierpnia 1628 roku. Przyczyną katastrofy była zbyt duża waga okrętu i zbyt mała stabilność – nowinka w postaci ciężkiej artylerii na dwóch pokładach nie pasowała do wcześniejszych konstrukcji. W XVII stuleciu nie stosowano obliczeń teoretycznych, kolejne rozwiązania wprowadzano metodą prób i błędów. Statek przewrócił się i zatonął zaledwie kilkaset metrów od brzegu.
Większość załogi udało się uratować, ale około 30 spośród 150 osób zginęło. Okręt spoczywał na dnie Morza Bałtyckiego przez ponad 300 lat, aż do momentu jego odkrycia w 1956 roku. Prace nad wydobyciem i konserwacją rozpoczęły się w 1961 roku. Vasa, mimo upływu czasu, była w doskonałym stanie – dzięki niskiej temperaturze i braku rozwijających się w wodzie organizmów, które zazwyczaj niszczą drewno.
Inne muzea w Sztokholmie
Jeśli chcesz zobaczyć Muzeum Vasa, bilety do tego miejsca i powiązanego z nim Muzeum Wraków Vrak to tylko dwie spośród wielu propozycji. Jakie są inne atrakcje stolicy Szwecji? Po sąsiedzku czekają m.in. Muzeum Wikingów, Muzeum Spirytusu czy Muzeum Nordyckie. Jeżeli interesujesz się sztuką i historią, warto odwiedzić także Muzeum Narodowe, gdzie znajdziesz bogatą kolekcję malarstwa i rzeźby. W Muzeum Nobla znajdziesz wiele ciekawostek o nauce, sztuce i laureatach bodaj najbardziej prestiżowej nagrody, ustanowionej przez wynalazcę dynamitu. Nie zabraknie ekspozycji przybliżających samego Alfreda Nobla.Miłośnikom technologii Muzeum Techniki. Kolejnym ciekawym miejscem jest Skansen, najstarsze na świecie muzeum na wolnym powietrzu, gdzie można zobaczyć tradycyjne szwedzkie domy i zwierzęta. A dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o kulturze i historii Szwedów, nie może zabraknąć w planach wizyta w Muzeum Historii Szwecji.